Nadační fond Blues nad Bečvou

HUDEBNÍ LÉTO NA HRADBÁCH 2024

Hudební léto na hradbách zpestří Po-hodový workshop a pohodové koncerty ve farní zahradě

Lekce hry na djembe nejen pro majitele afrických bubínků, výuka hraní na tělo nebo kurz čtení akordových značek a hry na kytaru. Taková bude nabídka třídenního srpnového maratonu po-hodových workshopů a koncertů pro děti, mládež i dospělé ve farní zahradě za kostelem sv. Vavřince. Hudební léto se tam na tři dny přesune z přerovských hradeb, aby Přerovanům i zájemcům z okolí nabídlo mezinárodní hudební worskshop, který zahrne odpolední lekce hraní a večerní koncertní projekce. Projekt odstartuje v po-hodovém týdnu po přerovských Svatovavřineckých hodech, a to v úterý 13. srpna.

 
Přihlášení na workshopy:
  1. HRANÍ NA TĚLO  13. 8. 2024
  2. AKORDY NA KYTAŘE 14. 8. 2024 
  3. HRY NA DJEMBE 15. 8. 2024
   

„Novinkou devátého ročníku festivalu Hudební léto na hradbách v Přerově bude rozšíření programu úterních koncertů o třídenní workshop, který se uskuteční v rámci tzv. Hudebního léta ve farní zahradě. Stejně jako vloni na koncert Pavla Šporcla se celá produkce i letos přesune od řeky Bečvy do magického zákoutí centra města -  farní zahrady za kostelem sv. Vavřince. Tentokrát to bude na tři dny a tři večery,“ odkryla plány pořadatelů Lada Galová.

V úterý 13. srpna začne na faře série hudebních workshopů a koncertů, která bude pokračovat i ve středu 14. srpna a ve čtvrtek 15. srpna. Denně bude na programu cca dvou hodinový workshop, který vyvrcholí koncertem každý den v 19 hodin. Zájemci o workshop se mohou na jednotlivé lekce hlásit přes podobný formulář, jaký například znají z Kytarového rekordu, a to na stránkách www.bluesnadbecvou.cz. Hlásit se mohou malí i velcí. Vstup na workshopy je zdarma, jejich účastníci mají stejně tak volný vstup na večerní koncerty. Ostatním návštěvníkům večerních koncertů nabízíme zvýhodněnou třídenní permanentku za 350 korun, vstupenky na samostatné koncerty přijdou každý na 199 Kč. Předprodej byl již zahájen v Městském informačním centru na nám. TGM. A na co se mohou zájemci těšit?

Workshop zahájí v úterý 13. srpna srbské duo performerů Alice in WonderBand, kteří originálním způsobem spojují world music a beaty z Balkánu s body music a body percussion. Právě hraní na tělo pomocí podupávání, luskání nebo pleskání včetně využití rytmiky jako nonverbálního nástroje komunikace si mohou děti i dospělí vyzkoušet osobně v rámci odpoledního workshopu před večerním koncertem. „Vystoupení dua jsou vibrující a rytmická, silná a energická. Alice in WonderBand je křižovatkou tance, jevištního pohybu a hudby. Ostatně název projektu Tělo jako nástroj je dostatečně výstižný,“ doplnil Pavel Ondrůj.

Středa s datem 14. srpna nabídne kytarový workshop s podtitulem Akordy na kytaře Přerovanům již ne neznámého lektora Tomislava Zvardoně, který léta jezdil na dopolední workshopy před Kytarovým rekordem. Jak správně číst a pochopit akordové značky a  pracovat s nimi? Jak zdokonalit svou orientaci v harmonii? Jak si vytvářet vlastní kreativní a zajímavé doprovody? To jsou namátkou jen některé z témat, jichž se lektor Tomislav Zvardoň při svém odborném semináři dotkne. Na své si přitom přijdou fanoušci nejrůznějšího hudebního zaměření, ať již to bude jazz, rock, blues, latin music, flamenco nebo pop. „Cílem tohoto workshopu  je rozvíjeni kreativního myšlení, rozšíření výrazového rejstříku, lepší orientace na hmatníku a v harmonii. Není však účelem dostat během dne do  hlavy všechny informace, ale spíše si znalosti uspořádat a vytvořit si dlouhodobý učební plán pro svůj osobní rozvoj,“ vzkazuje zájemcům Tomislav Zvardoň, který se lektorské činnosti, pořádání workshopů a tematických seminářů věnuje přes dvacet let. Po workshopu pak farní zahrada ožije koncertem kytarového dua Tomislav Zvardoň a Marek Šmaus.

Setkání s Afrikou je podtitul posledního dne workshopového maratonu ve čtvrtek 15. srpna, který se odehraje v režii polského hudebníka, perkusionisty, hudebního propagátora a cestovatele Łukasze Dembińskiho. Workshop hry na djembe není určen jen majitelům afrických bubnů, ale všem, kteří si chtějí hru jen tak prvně vyzkoušet. „Všichni, kteří mají doma djembe, si ho můžou přinést sebou, ostatním bude tento africký nástroj zapůjčen,“ informuje Pavel Ondrůj. Djembe je buben pocházející z Afriky. Jeho korpus bývá vyroben ze dřeva a pouze na svrchní straně je natažena blána - dno je duté. „Pokud chcete nástroj, na kterém můžete trénovat rytmiku a který přinese do vašeho hudebního tělesa zvuk Afriky, pak je djembe jasnou volbou!“ vzkazuje Łukasz Dembiński. Sám je natolik zapáleným hráčem hry na bicí nástroje, že jeho škála hraní zahrnuje djembe, conga, cajon, kalabasa, dunduns i handpan. Po workshopu bude následovat meditativní koncert dua Łukasz Dembiński & Szymon Chudy. Handpan v doprovodu kytary tak v Přerově zazní vůbec prvně.

„Organizováním hudebního workshopu chceme ještě více rozšířit letní hudební nabídku Přerovanům,“ říká předseda pořádajícího Nadačního fondu Blues nad Bečvou. Pod hlavičkou nadačního fondu, za přispění Olomouckého kraje a města Přerova, si mohou Přerované užívat již 14 let Festival Blues nad Bečvou, devátým rokem Hudební léto na hradbách, osm ročníků Kytarových rekordů a další aktivity. „ Věříme, že workshopový týden bude pohodový a zpestří Přerovanům po hodový týden,“ láká na workshop pro děti a mládež ve farní zahradě spoluorganizátorka akce Lada Galová.

     
Propagace
Fotografie